Vše o světě temnoty

Recenze

obalka Vampire the RequiemPrvní rozšíření hry World of Darkness, přinášející nahléd do struktury neživota supernaturální rasy vampírů. Principy existence, speciální schopnosti, struktura společnosti a každonoční boj o krev, moc a vlastní identitu. Samozřejmě zde najdete pravidla dovolující z lidských postav stvořených ve hře WoD stvořit jednoho z nočních lovců… Zažijete zcela nový rozměr Světa temnoty.

Recenze:

Vampire: The Requiem provázelo nervózní očekávání. V průběhu času došla většina lidí k podobnému názoru, jaký předcházel uvedení základní verze čtvrté edice World of Darkness: a totiž že půjde buď o naprostý propadák, nebo o zcela novou verzi WoD, nezávislou na té minulé.

Jak ukázalo už WoD, ani jedno z tvrzení není úplně správné. Ani WoD, ani V:tR nelze považovat za úplný propadák (podle prodejů a rychlosti s jakou přitahuje RPG nováčky tedy rozhodně ne), ale také se naštěstí neoprostila od verze starší.

Úspěch World of Darkness obecně stál na jedné kontroverzní myšlence - ve verzi našeho světa tak temné a kruté jak jen to jde získat možnost vcítit se do bytosti s nadpřirozenými schopnostmi. Kombinace moderního světa a reflexe naší vlastní doby s horror/urban fantasy prvky dávala celému celku úžasnou atmosféru.
Nový Svět temnoty však přichází s konceptem trochu pozměněným – vynechává supernaturálnost (alespoň z počátku). A pokud čekáte, že upíři ve čtvrté edici budou stejně supermanská monstra při setkání s lidskými bytostmi jako v edici třetí, čekáte marně.
Sice jste nemrtví, ale ani náhodu nejste nesmrtelní.

Kniha Vampire: The Requiem upoutá svou tloušťkou a nádherným designem. Vnitřní ilustrace se nesou v podobném duchu jako u základní knihy, ačkoliv tíhne ke stylově rudé barvě.
295 stran je úctyhodných, a pokud si uvědomíme, že základní pravidla jsou již v jiné knize, vyvstane naděje na skutečně hutný herní text. A skutečně – kapitola pro Vypravěče je zde podrobnější a dle mého názoru i účelnější než v základní knize. Pro veterány WoD bude možná vysvětlení pravidel kterak změnit člověka v upíra trochu polopaticky jednoduché, ale na to už jsme zvyklí.
Většinou se tedy jedná o užitečný a obecně použitelný materiál, překvapivě včetně settingu New Orleans a úvodního příběhu v něm zasazeného. Z ryze praktického pohledu se jedná o bezesporu výhodnou koupi.

Pokud u úvodní knihy World of Drakness čtvrté edice platilo, že je vhodná pro veterány WoD stejně jako pro nováčky, u Vampire: The Requiem už toto tvrzení není tak jednoznačné. Rozdílnost V:tR a Vampire: The Masquerade (upíří hrou ze třetí edice pravidel běžících ještě na Storyteller systému) nejsou tak výrazné, aby donutily hráče Maškarády přejít k Requiem. Kromě několika kosmetických změn (změny několika názvů, přidání/odebrání klanů/disciplín/sekt…) a odpárání metaplotu je Requiem velmi podobnou hrou.
Přesto však Requiem i veteránům nabízí zajímavý materiál. Nový pohled na každonoční život nemrtvých, osobnější zaměření příběhu a „zlidštění“ upírů považuji za přínos. Záleží pak jen na vás, zda si Requiem oblíbíte a budete jej hrát v čisté podobě, nebo jej vezmete jako alternativní sourcebook k Maškarádě a aplikujete jen několik dle mého názoru příjemných nápadů (například zrušení generací, takže noví upíři už nejsou předem zvýhodnění stářím svého stvořitele… nebo zcela změněný koncept torporu).

Hraní upírů má své vlastní kouzlo, které se v podání World of Darkness nedá srovnat s žádnou jinou RPG hrou. Pokud jste viděli některý z novodobých upířích filmů (v čele s Interview s upírem, případně s oběma přimhouřenýma očima i prvním Bladem nebo Underworldem), máte představu, jak úžasnou atmosféru mohou příběhy o bytostech zasvěcených noci mít.
Vypravěči příběhů o upírech budou určitě potřebovat i základní knihu World of Darkness, k pochopení Storytelling systému, který zde získává na důležitosti. Při hraní smrtelníků nebyl kladen takový důraz na pravidla jako při hraní nemrtvých, oplývajících celou škálou zvláštních schopností a pravidel, která vyžadují časté porovnávací hody.
Na hráče je kladen důraz nikoliv z pravidlové stránky (která není o moc složitější než „smrtelnické“ WoD), ale z té herní. Vcítit se do dekadentní existence noční rasy není lehké. Zároveň správně zahrát přerod člověka v upíra nebývá lehké a postava se hráči většinou rozsype a vznikne některý z archetypálních upírů (hra dokonce předpokládá, že se začne hrát rovnou v roli upírů – smrtelník předcházející nemrtvému je shrnut do několika bodů), kteří po několikerém pokusu přestanou být zajímaví.
Konflikt lidskosti a bestiality, erotičnosti a brutality… to jsou hlavní atributy hraní ve světě upírů. Postavy stále mají rodiny a přátele, stále je někdo očekává v práci… a ony zatím ztratily možnost se do normální společnosti navrátit.
Pomalu ale jistě přestane vaši postavu zajímat ženská krása ale jen horká krev pulsující pod hladkou kůží. Přestane přemýšlet v lidských intencích a pohltí ji boj o moc mezi mnoha klany, sektami a skupinkami upírů.
Oddá se plně Bestii skryté uvnitř? Zahodí vše lidské a stane se nočním netvorem? Nebo se pokusí najít způsob jak přežít aniž by měla pocit, že živoří na svých blízkých?

Je těžké popsat hru, která je pokračováním projektu, jenž odstartoval roleplayingovou revoluci. Nejspíše bude vaším prvním krokem k hraní složitějších supernaturálních bytostí, ať už vlkodlaků nebo mágů (a jak pevně doufám tak v budoucnu i Fey a démonů…) z dalších her odehrávajících se ve World of Darkness.
Vampire: The Requiem mohu doporučit všem Vypravěčům. Rozšiřuje totiž World of Darkness o celou novou úroveň existence, která krásně doplňuje příběhy smrtelníků hrané podle základní knihy…a otevírá možnost jejich změny v upíry, což je pro některé hráče děsivá, pro jiné lákavá představa.
Když knihu koupíte přímo kvůli hraní upírů (bez znalosti minulé edice), čeká vás o nic méně úžasný zážitek. Přesto vřele doporučuji nejdříve hrát lidsko postavu.
Objetí nočního dravce si musí člověk zasloužit.

První větší rozšíření hry World of Darkness, přinášející nahléd na Svět temnoty z pohledu neživota vampýrů. Principy existence, speciální schopnosti, struktura společnosti a každonoční boj o krev, moc a vlastní identitu. Nenáviděná i očekávaná hra, jeden z nejkontroverznějších počinů v historii firmy White Wolf... jaké to je, prožít si své vlastní rekviem?